Nasza szkoła nawiązała stałą współpracę z firmą Rockwell Automation, amerykańskim producentem automatyki przemysłowej oraz rozwiązań informatycznych. Rockwell Automation to firma z ponad 100-letnią historią. To główny globalny dostawca rozwiązań dla przemysłu w zakresie techniki napędowej, sterowania i oprogramowania. W Polsce firma zatrudnia kilka tysięcy pracowników w trzech lokalizacjach: Katowice, Warszawa i Gdańsk.
W dniu 18.11.2024 odbyły się ciekawe warsztaty i wykłady dla naszej młodzieży, przedstawiające strukturę i funkcjonowanie firmy oraz ważne kwestie w zakresie robotyzacji działań przemysłowych, oraz bardzo istotnych kwestii związanych ze wdrażaniem rozszerzonej rzeczywistość w swoich procesach. Jednym z głównych tematów podjętych na wykładzie były obszary związane z obsługą klienta, automatyzacją, robotyzacją procesów produkcji.
EKOMORCINEK 2024 - HARMONOGRAM WYKŁADÓW I WARSZTATÓW
W RAMACH DNI HUMANISTYKI
WTOREK (5.11.)
Uważaj na te substancje! Toksyny i szkodliwe dodatki do żywności.
(prowadzą: Aleksandra Daniel, Zuzanna Grzybowska i Wiktoria Mogieła - Morawiec, 4c)
3 LEKCJA: ROZSZERZENIE Z J. POLSKIEGO (z kl.3)
4 LEKCJA: 3B
5 LEKCJA: 2B
6 LEKCJA: 4B
KONKURSY:
2 LEKCJA: Z poprawną polszczyzną na co dzień (109)
3 LEKCJA: Z ortografią na co dzień (109)
ŚRODA (6.11.)
Zdrowa żywność - mój świadomy wybór.
(prowadzi: Emilia Bryłka, 3d)
2 LEKCJA: 2B
3 LEKCJA: 3B
4 LEKCJA: 4B
CZWARTEK (7.11.)
Strefa aktywności twórczej - warsztaty
(prowadzą: p. Mariola Ulejczyk, p. Katarzyna Kranz, EkoZabawka, Trykocie)
3 LEKCJA: Domowe środki czystości (sala 201)
4 LEKCJA: Kule do kąpieli (201)
5 LEKCJA: Świece sojowe (201) - GRUPA I
6 LEKCJA: Świece sojowe (201) - GRUPA II
7 LEKCJA: Warsztat krawiecki (109) - (prowadzi: EkoZabawka)
8 LEKCJA: Ekobransoletki (108) (prowadzą: Trykocie)
PIĄTEK (8.11.)
Strefa akademicka
(prowadzą: prof. Piotr Skubała UŚ, dr Magdalena Ochwat, UŚ)
Debata oksfordzka
(moderuje: p. Anna Morajko-Fornal)
3 LEKCJA: Sprawiedliwa transformacja to szansa dla naszego regionu. IDEBATA OKSFORDZKA| (109) (3a, 3f, 2a,2c)
3-4 LEKCJA:
Fast fashion, czyli odzieżowe niewolnictwo w XXI w. [dr Magdalena Ochwat UŚ] (2B)
Pokochajmy miejsce,w którym żyjemy, a powstrzymamy kryzys klimatyczno-środowiskowy [prof. Piotr Skubała, UŚ] (3B)
Góry, słońce, cudne zapachy grillowanej kiełbaski oraz wiele rozmaitych aktywności, to coroczne tradycyjne przyjemności uczniów Morcinka, którzy wraz z gronem pedagogicznym mieli okazję w tym roku uczestniczyć w takich atrakcjach jak: zwiedzanie Pałacyku Prezydenta RP w Wiśle, warsztaty w Leśnym Parku Niespodzianek, wejście piesze (najdzielniejszych) na Czantorię, a dla osobnych grup wjazd kolejką linową, na miejscu udział w grach planszowych lub warsztatach z szydełkowania.
Nową atrakcją był przejazd zieloną Ciuchcią Ustrońską i możliwość zwiedzania poszczególnych obiektów na trasie Wisła- Ustroń. Jak co roku każda z grup spotkała się na wspólnym posiłku. Wszyscy uczestnicy mieli też okazję podziękować Oliwce Stawickiej i Szymonowi Olejniczakowi za owocny rok pracy w Samorządzie Uczniowskim i oficjalnie powitać w nim aktualny skład, czyli: Natalię Walach, Mateusza Siedlaczka i Kasię Pykę.
Czy wszyscy zmęczeni? Pewnie! Czy zadowoleni? Owszem ! Czy powtarzamy rajd znów za rok? Nie ma innej opcji
„Girls Go IT - Podstawy programowania w języku Python” to kolejna część projektu realizowanego w ramach grantu przyznanego przez Fundację Motorola Solutions. Bezpłatny kurs dedykowany jest dla maturzystek które chcą rozwinąć swoje umiejętności w programowaniu.
Dla kogo jest ten kurs?
Projekt przeznaczony jest dla maturzystek 2024 z klas liceum ogólnokształcącego lub technikum o profilach: informatycznych lub elektronicznych lub matematycznych .
Dlaczego warto wziąć udział w kursie?
Program szkolenia to naprawdę solidna nauka podstaw programowania w języku Python. W trakcie kursu Uczestniczka budować będzie proste aplikacje w języku Python wykorzystując środowisko PyCharm lub podobne.
Uczestniczka kursu po jego zakończeniu będzie potrafiła napisać kompletny program w języku Python. Ponadto, będzie umiała skorzystać z systemu kontroli wersji GitHub.
Dodatkowo, w trakcie trwania kursu organizowane będą rozmowy z mentorkami, które podzielą się swoim doświadczeniem oraz odpowiedzą na nurtujące Cię pytania!
Udział w kursie jest całkowicie bezpłatny, a po jego ukończeniu otrzymasz imienne świadectwo potwierdzające zdobyte umiejętności.
W dniach od 7.09.2024r. - 15.09.2024r. uczniowie naszej szkoły wezmą udział w Polsko - Niemieckiej Wymianie Młodzieży dofinansowanej przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży.Grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z dwiema nauczycielkami wyjeżdża do szkoły partnerskiej w Eschweiler (Niemcy). W czasie pobytu w Niemczech uczniowie zwiedzą Aachen, Brukselę wraz z Siedzibą Parlamentu Europejskiego, NS-Ordensburg. Nasi uczniowie wezmą udział w zajęciach lekcyjnych, zajęciach integracyjnych, a także w warsztatach " My jesteśmy Europą", zorganizowanych przez szkołę partnerską w ramach Dnia Europejskiego.
9.00 – Msza św. w kościele św. Wawrzyńca w Wirku (dla chętnych)
10.00 – Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025
sala gimnastyczna - budynek szkoły przy ul. Jankowskiego 22
W związku z wprowadzeniem od września 2024 e-legitymacji informujemy, że zdjęcia powinny spełniać pewne normy.
W dniu 9 marca br. odbyła się w Stacji Biblioteka w Chebziu "Sobota z Uśmiechem", którą zorganizowały cztery projekty z naszej szkoły: Applomani, EKOTKI, FunKid i Wróżki Zębuszki. Każdy z nich przygotował swoje stanowisko, na którym były różne aktywności dla najmłodszych w tematyce poszczególnych ekip. Prócz tego wszystkie projekty wspólnie brały udział w zabawach animacyjnych z dziećmi. Nie było nudy, ale za to zgodnie z nazwą wydarzenia, było na nim wiele śmiechu.
Kochani, wielkimi krokami zbliżają się coroczne obchody Tygodnia Języków Obcych, oto ramowy plan wydarzenia:
8 stycznia (poniedziałek) DZIEŃ ANGIELSKI POD HASŁEM BRITISH ROYAL FAMILY
9 stycznia (wtorek) DZIEŃ ANGIELSKI POD HASŁEM DZIEŃ POSTACI Z LITERATURY FANTASY (HARRY POTTER, HOBBIT, LORD OF THE RINGS, STAR WARS)
10 stycznia (środa) DZIEŃ ANGIELSKI POD HASŁEM WILD WILD WEST, CZYLI DZIEŃ COUNTRY
11 stycznia (czwartek) DZIEŃ NIEMIECKI, FRANCUSKI I HISZPAŃSKI
12 stycznia (piątek) DZIEŃ UKRAIŃSKI WŁOSKI I ROSYJSKI
TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH ZWIEŃCZY XXIV FESTIWAL PIOSENKI OBCOJĘZYCZNEJ (PRZESŁUCHANIA DO FESTIWALU ODBĘDĄ SIĘ W PONIEDZIAŁEK (8.01)
W ramach TJO odbędą się liczne wykłady, prelekcje i prezentacje, będą warsztaty i konkursy, w tym konkurs kulinarny. Każdego dnia będzie nam towarzyszyć muzyka, a we wtorek i czwartek będzie można coś zjeść na kiermaszu
PODCZAS CAŁEGO TYGODNIA JĘZYKÓW OBCYCH MILE WIDZIANE PRZEBRANIA LUB AKCENTY DODANE DO UBIORU ZGODNE Z TEMATYKĄ DNIA, ZAPRASZAMY WAS NIE TYLKO DO WSPÓLNEJ NAUKI, ALE TAKŻE DO WSPÓLNEJ ZABAWY! a
WKRÓTCE WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW!
Pozdrawiamy serdecznie, Zespół językowców
to zajęcia psychoedukacyjne służące kształtowaniu postaw prozdrowotnych i prorodzinnych,umożliwiające uczestnikom aktywne poszukiwanie odpowiedzi na pytania: Jaki wpływ na przyszłość mają dzisiejsze wybory? Jak osiągnąć dojrzałość do miłości? Jak i po co dbać o płodność oraz zdrowie prokreacyjne? Jak się przygotować do rodzicielstwa? Jak chronić się przed współczesnymi zagrożeniami?
„Wektory życia” przygotowane zostały w ramach realizacji rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, priorytet V. koordynacja, edukacja, poradnictwo i informacja, zadanie 5.5. Świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo – działania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych, pod kierownictwem Ministerstwa Edukacji i Nauki, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Od 1.-21.12.w naszej szkole odbywały się zajęcia w ramach zadania: "Świadome i odpowiedzialne rodzicielstwo-dzialania edukacyjne dla młodzieży szkół ponadpodstawowych". Prowadzone były przez p. Monikę Grzybek i p. M. Kobierskiego
Mamy ogromną przyjemność powiadomić o zawartym porozumieniu czyli współpracy pomiędzy Politechniką Gdańską a II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej. Zawarta umowa dotyczy udziału naszej młodzieży w działanośći Akademii ETI, czyli oferty dla edukacji Wydziału Elektroniki Telekomunikacji i Informatyki.
Akademia ETI to zajęcia z informatyki (a także z technologii pozostających w naukowo-dydaktycznych obszarach działalności Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej) dla uczniów szkół średnich
Współpraca ta polega przede wszystkim na prowadzeniu przez nauczycieli akademickich zajęć dla uczniów szkół średnich. Szeroki wachalarz zajęć dla naszej młodzieży to: lekcje z Informatyki i Technologii informacyjnych w laboratoriach wydziału, zajęcia nadobowiązkowe w postaci wykładów online dla zainteresowanych, udział uczniów w pracach kół naukowych uczelni.
W ramach Akademii ETI przeprowadzane są raz w roku (na jego początku) Igrzyska Akademii ETI.
Wprowadzamy innowacyjne możliwości nauki szczególnie w ważnych obszarach IT celem poszerzenia wiedzy i zainteresowań naszych uczniów.
W dniach 7 i 14 grudnia odbyły się warsztaty z Cyberbezpieczństwa, które są odpowiedzią na wyzwania, które pojawiają się w naszej cyfrowej rzeczywistości a Centralny Dom Technologii stworzył ogólnopolski program rozwoju kompetencji uczniów i nauczycieli „Cyberbezpieczni".
W ramach projektu Centralny Dom Technologii realizuje kursy i warsztaty na autorskich scenariuszach.
Tematyka kursu dla klasy 2A to:
Moduł 1. Cyberbezpieczeństwo
- bezpieczeństwo haseł;
- rodzaje oszustw - analizujemy wiadomości phishingowe;
- bezpieczne przesyłanie danych i dokumentów- szyfrowanie plików;
- bezpieczny software - jakie programy i narzędzia pomogą mi chronić swój komputer?
- bezpieczne nawyki - co zrobić aby pozostać bezpiecznym?
Moduł 2. Media społecznościowe
- zagrożenia i zalety mediów społecznościowych;
- moja prywatność a obecność w social media - jak być online i jednocześnie chronić swoją prywatność;
- profilowanie, targetowanie i manipulacje - jak nie dać się algorytmom profilującym?
Moduł 3. Manipulacje
- jak rozpoznać fake newsa?
- metody manipulacji i jak się przed nimi obronić?
- bezpieczny online i offline - jak internetowe narzędzia mogą pomóc nam być bezpiecznym?
Serdecznie dziekujemy organizatorom za ciekawe i praktyczne warsztaty.
W dniu 11.12.2023 odbyły się w naszej szkole warsztaty Kyndryl Future Achievers Band dla klasy 4A. Warsztaty realizowane były bezpośrednio w szkole i były bardzo ciekawym i dydaktycznym,a zarazem innowacyjnym programem edukacyjnym dla młodzieży. W kilku modułach dydaktycznych specjaliści w zakresie szeroko pojętego obszaru IT wyjaśnili w sposób praktyczny i teoretyczny wiele kwestii informatycznych w takich obszarach jak sztuczna inteligencja, komputery i technologia mainframe, platformy streamingowe, chmury obliczeniowe.
Wszystkie moduły zostały wyjaśnione w sposób ciekawy, poparty ciekawymi zadaniami dla młodzieży, która pracowała w grupach, realizując innowacyjne zadania zmierzające do wyjaśnienia postawionych problemów.
Bardzo dziękujemy zespołowi pod kierunkiem P. Romana Krzosa z firmy Kyndryl, za nowe podejście do edukacji poprzez realizację innowacyjnych zajęć dydaktycznych. Firma Kyndryl od wielu lat realizuje bardzo ciekawe projekty dydaktyczne dla szkół średnich oraz wyższych podnosząc poziom dydaktyki informatycznej w naszym województwie, za co bardzo dziękujemy w imieniu całej społeczności szkolnej.
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |