Dzięki stałej współpracy z firmą IBM P-TECH Industry Program Manager Poland zostaliśmy zaproszeni do projektu Power4Change. Będziemy częścią społeczności szkolnej, która będzie wspierać budowę sztucznej inteligencji dla robota NOA.
Szczegóły na dołączonej prezentacji. W projecie biorą udział wyznaczone klasy.
10.03. Gościliśmy w naszej szkole doktora UŚ Witolda Marzędę, który wyjaśniał świat sztucznej inteligencji. Uczniowie podczas wykładu i warsztatu filozoficznego mieli okazję zetknąć się z wieloma dziedzinami nauki, tj. z fizyką, matematyką, filozofią, biologią, psychologią... bo właśnie te obszary otwiera przed nami kognitywistyka. Jej główne pola badawcze to strumienie wiedzy - język, myślenie, świadomość, podejmowanie decyzji, percepcja, inteligencja. Dr Marzęda przedstawił pierwsze próby stworzenia mechaniki umysłu, zaprezentował maszynę programowania (Program AL maszyna Turinga), ujawnił proces eksperymentalny, prezentujący zasady hakowania danego systemu.
Część warsztatowa wykorzystywała aplikacje interfejsowe, umożliwiające rozpoznawanie twarzy... te i wiele innych działań pozwoliło obalić tezę początkową, sugerującą, że jesteśmy posiadaczami sztucznej inteligencji :-)
Dziękuję za aktywne zaangażowanie podczas warsztatów grupom filozoficznym oraz (tym razem gościnnie) 2a 3cN !
Dorota Piela
Maciej Skrzyposzek z klasy II AN został finalistą " Śląskiego Konkursu Matematycznego. Uzyskał znakomity wynik 30/30 punktów do zdobycia w I etapie.
Michał Tendera z klasy III AN został finalistą konkursu matematycznego " O Złoty Indeks Politechniki Śląskiej"
W mrokach wojny globalizacja – której szkieletem jest internet – może pokazać swoją jasną stronę. W sieci można łatwo, chociażby symbolicznie, okazać wsparcie i już konkretnie pomóc. Internauci organizują pomoc dla Ukrainy.
Jeżeli i wy chcecie pomóc Ukraińcom, zarówno tym mieszkającym w ojczyźnie, jak i w Polsce, można to zrobić na wiele sposobów. Ich liczba rośnie lawinowo, więc siłą rzeczy przedstawiamy wybrane i kluczowe.
Można wpłacać pieniądze na zbiórki, których celem jest dofinansowanie ukraińskich wojsk i pomoc ludności cywilnej.
Społeczność „Morcinka”
z żalem żegna swoją wieloletnią emerytowaną nauczycielkę
Św. P. Barbarę Mielcarek
Uroczystości pogrzebowe odbędą się
24 lutego 2022 o godzinie 12.00
w kaplicy przy ul. Porębskiej – Ruda Południowa
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej informuje, że z inicjatywy Wojewody Śląskiego od 14 stycznia 2022 r. na terenie województwa śląskiego rozpoczynają się działania w ramach akcji „Bezpieczne Ferie 2022", które potrwają do 28 lutego 2022 r.
Celem akcji jest stworzenie bezpiecznych warunków wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie woj. śląskiego poprzez prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej, w zakresie bezpiecznych zachowań zdrowotnych. W ramach realizacji akcji należy inicjować działania edukacyjne z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa związanych z trwającą epidemią SARS-CoV-2.
W związku z powyższym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej zwraca się z prośbą o włączenie się do działań i zamieszczenie na Państwa stronach internetowych, portalach społecznościowych plakatów „Bezpieczne Ferie Zimowe” oraz ,,Wirusoochrona”.
Za nami kolejne spotkanie z cyklu wykładów i warsztatów filozoficznych organizniowanych we współpracy z przedstawicielami Uniwersytetu Śląskiego.
24.01. dr Magdalena Wołek przedstawiła zagadnienie dotyczące zakresu sztuki. Intrygujący temat wykładu "Czy obieranie ziemniaków może być dziełem sztuki?" pozwolił otworzyć dyskusję na szereg tematów:
-jakie są wyznaczniki/ reguły dzieła sztuki?
-czy wszystko w sztuce musi być niepowtarzalne i nowe?
- i najważniejsze - czy istenieją jakieś granice, którymi powinien kierować się artysta?
Dr M. Wołek, obok tradycyjnej twórczości antycznej, zaprezentowała wiele prowokacyjnych dzieł współczesnych twórców, które zaburzały?? klasyczne myślenie o tym, czym może być dzieło artystyczne. Uczniowie podziwali m.in. sztukę Rafała Jakubowicza, pani Orlan - francuskiej artystki współczesnej, M.Duchampa, M. Bidlo (amer. malarza, rzeźbiarza, performera) , J. Koons'a oraz projektanta okładek płytowych np. Lady Gagi - G. Ball'a.
Długa dyskusja, jaka miała miejsca podczas warsztatów, potwierdza fakt, że sztuka jest nadal bardzo ważnym elementem w życiu młodego człowieka, jak słusznie zauważono, może ona mieć siłę sprawczą, obalać systemy polityczne, a współczesny artysta pracuje dziś wielopoziomo, niejednokrotnie z całym zespołem profesjonalistów.
Dziękuję uczestnikom,
Dorota Piela
Do zobaczenia po feriach ! => wykład dr Agnieszka Woszczyk, prof. UŚ –
"Gdy życie traci sens. Po co jeszcze filozofia?"
ZA NAMI DRUGIE SPOTKANIE W RAMACH WSPÓŁPRACY Z UŚ W PROJEKCIE - "UNIWERSYTET MŁODZIEŻY".
TYM RAZEM GOŚCIŁ U NAS PRZEDSTAWICIEL INSTYTUTU FILOZOFII - DR SZYMON MAKUŁA - OMAWIAJĄC BARDZO POWAŻNY PROBLEM WSPÓŁCZESNEGO ŚWIATA:
"KOMU WIERZYĆ? CZYLI O KORZYSTANIU Z OPINNI EKSPERTÓW".
DR MAKUŁA W REWELACYJNY SPOSÓB ŁĄCZYŁ FILOZOFIĘ Z PSYCHOLOGIĄ, PROWOKUJĄC DO REFLEKSJI NAD PYTANIAMI:
-KIM JEST EKSPERT?
-KOMU MOŻNA ZAUFAĆ?
-CZY W OGÓLE MOŻNA DZIŚ MYSLEĆ SAMODZIELNIE?
PODCZAS WARSZTATÓW MŁODZIEŻ MORCINKA OBALAŁA TEORIE POPULARNYCH SAMOZWAŃCZYCH "EKSPERTÓW", ZWRACAJĄC UWAGĘ NA TO, GDZIE RZEKOMY EKSPERT PUBLIKUJE SWOJE "OSIĄGNIĘCIA" I W JAKI SPOSÓB WYKORZYSTUJE SWOICH SŁUCHACZY.
BYŁA TO SOLIDNA LEKCJA Z PRZESTROGĄ DLA MŁODZIEŻY PRZED PSEUDOEKSPERTAMI W SOCIAL MEDIACH.
CZY WYKŁAD PRZYPADŁ DO GUSTU MORCINKOWYM FILOZOFOM? POD KONIEC ZAJĘĆ MŁODZIEŻ Z WYPIEKAMI NA TWARZY NAGRODZIŁA WYKŁADOWCĘ OWACJĄ NA STOJĄCO, WIĘC MYŚLĘ, ŻE JUŻ NIC DODAWAĆ NIE TRZEBA ;-)
DZIĘKUJĘ ZA WASZĄ AKTYWNOŚĆ
DOROTA PIELA
P.S. A JUŻ 24 STYCZNIA INTRYGUJĄCY TEMAT DR MAGDALENY WOŁEK: "CZY OBIERANIE ZIEMNIAKÓW MOŻE BYĆ DZIEŁEM SZTUKI?" DO ZOBACZENIA!
Miło nam poinformować, że nasze uczennice Ola Sośnik oraz Sandra Malikowska z klas 3B (po gimnazjum) gdzie wychowawcą jest P. Aleksandra Woźnikowska pod kierownictwem Anny Morajko-Fornal, osiągnęły dziś ogromny sukces.
W Olimpiadzie Wiedzy o Górnym Śląsku Ola została finalistką a Sandra laureatką uhonorowaną indeksem upoważniającym do studiów na polonistyce na Uniwersytecie Jagielońskim.
Olimpiada Wiedzy o Górnym Śląsku to ogólnopolski, interdyscyplinarny konkurs wiedzy w zakresie czterech dziedzin:
Organizatorami Olimpiady są:Związek Górnośląski i Instytut Badań Regionalnych Biblioteki Śląskiej
Szanowni Państwo,Organizujemy zbiórkę na rzecz Szlachetnej Paczki.Akcja trwa do 9 grudnia.
Zbieramy żywność z długim terminem przydatności do spożycia:Kawa, herbata, makaron, kasza, ryż, mąka, dżemy, konserwy, olej, cukier itp. Środki czystości:pasta i szczoteczki do zębów, szampony, mydło, proszek do prania, płyn do mycia naczyń i podłóg, płyn do płukania tkanin itp.
Artykuły biurowe:Zeszyty, bloki techniczne i rysunkowe, kredki, pisaki, kleje, farbki, papier kolorowy, nożyczki, plecaki do szkoły (mały do przedszkola i duży) itp.Inne: Prześcieradło, pościel 90x200cm, koc, ręczniki, zestaw przyrządów kuchennych, piłka do piłki nożnej, klocki lego, zabawkowa kolejka na torach.
W miarę możliwości proszę przed zakupem darów Innych skontaktować się z p. Tomaszem Ficem aby nie dublować ewentualnych prezentów.
Dary można składać do kartonu w pobliżu wejścia głównego do szkoły.Istnieje możliwość darowizny pieniężnej. Za organizację zbiórki odpowiedzialny będzie Samorząd Uczniowski. Więcej informacji dot. zbiórki pod linkiem:https://liblink.pl/R82YRigxnK. Pomaganie jest fajne.
Z poważaniem Organizatorzy w Morcinku: p. Ewelina Szymczyk i p. Tomasz Fic
W PONIEDZIAŁEK 29 LISTOPADA ODBYŁY SIĘ PIERWSZE WYKŁADY I WARSZTATY Z FILOZOFII PROWADZONE PRZEZ PRZEDSTAWICIELA UNIWERSYTETU ŚLĄSKIEGO - dr. SEBASTIANA ŚPIEWAKA - W RAMACH MOBILNEGO UNIWERSYTETU MŁODZIEŻY.
W SPOTKANIU WZIĘLI UDZIAŁ UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH, UCZESTNICZĄCY W BIEŻACYM ROKU SZKOLNYM W LEKCJACH FILOZOFII.
TEMAT WYKŁADU PORUSZAŁ CIEKAWĄ KWESTIĘ OTACZAJĄCEJ NAS RZECZYWISTOŚCI:
"CZY ISTNIENIE ŚWIATA TO TYLKO WIELKA ŚCIEMA?"
OD TEGO PYTANIA DR ŚPIEWAK ROZPOCZĄŁ INTRYGUJĄCĄ ROZPRAWĘ FILOZOFICZNĄ, ETAPAMI ROZKŁADAJĄC NA CZYNNIKI PIERWSZE PRAWDĘ O ŚWIECIE, W KTÓRYM FUNKCJONUJEMY NA CO DZIEŃ.
CZĘŚĆ WARSZTATOWA PROWOKOWAŁA DO DYSKUSJI UCZNIÓW Z WYKŁADOWCĄ. MORCINKOWI FILOZOFOWIE I TYM RAZEM NIE ZAWIEDLI. ICH WNIKLIWE PYTANIA I TRAFNE SPOSTRZEŻENIA POZWOLIŁY MI NA WYCIĄGNIĘCIE GŁÓWNEGO WNIOSKU ZE SPOTKANIA, OTÓŻ MORCINKOWI UCZNIOWIE Z PEWNOŚCIĄ NIE SĄ TYLKO "MÓZGAMI W SŁOIKU" ;-)
SERDECZNIE DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM UCZESTNIKOM PROJEKTU!
DOROTA PIELA
P.S. KOLEJNE SPOTKANIE JUŻ 15 GRUDNIA ! TYM RAZEM dr SZYMON MAKUŁA WYJAŚNI NAM:
"KOMU WIERZYĆ? CZYLI O KORZYSTANIU Z OPINII EKSPERTÓW". DO ZOBACZENIA !
Zapraszamy do udziału w akcji PODAJ WODĘ!W dniach od 24.11 do 3.12 odbędzie się w szkole zbiórka wody oraz środków higienicznych dla pacjentów Dziennego Oddziału Rehabilitacji w Szpitalu Miejskim w Bielszowicach. Wodę (najlepiej niegazowaną) oraz wszelkie środki higieniczne można składać w gabinecie nauczycieli wychowania fizycznego.
Dla Darczyńców przewidziany jest słodki upominek, a dla klasy która uzbiera najwiecej litrów wody przewidziana jest NAGRODA SPECJALNA - wyjście na kręgle.
Dziękujemy za Państwa hojność :-)
Życzę zdrowia
Z wyrazami szacunkuAneta Woczka - Dębska
Dnia 13 listopada odbyły się Mistrzostwa Śląska w Kolarstwie Przełajowym w Hucisku na Jurze Krakowsko-Czestochowskiej. Trasa była wymagająca, zawierała przeszkody typowo przełajowe. Po zaciętej rywalizacji uczennica klasy 3CN Julia Gajdzik zajęła pierwsze miejsce w kategorii juniorka, reprezentując Stowarzyszenie Kolarski Mikołów.Serdecznie jej Gratulujemy💪🏆🚴♀️
UWAGA MORCINKOWCY – MOBILIZACJA i GŁOSUJEMY!!!
Zgodnie z Regulaminem archidiecezjalnego konkursu filmowego dla młodzieży szkół ponadpodstawowych: „Autorytet na miarę XXI wieku?– ks. Jan Macha” rusza głosowanie na nagrodę publiczności. Każdy ma prawo oddać swój głos na jeden z pięciu nadesłanych filmów, który według niego jest najlepszy.
Udało nam się w Morcinku zmobilizować aż 3 ekipy filmowe! Pozostałe filmy są LO w Siemianowicach i Zespołu Szkół w Pszczynie. Głosowanie będzie trwało od 23 listopada br. od godziny 00:00 do 30 listopada br. do godziny 15:00.
Procedura jest następująca:
1. Wchodzimy na stronę:
https://www.youtube.com/playlist?list=PLmiqyWAGnpyt2j7Qfv4KKiqqyv_SM5c5V
2. Oglądamy filmy konkursowe umieszczone na liście.
3. Oddajemy głos na film, który najbardziej nam się podoba i odpowiada tematowi konkursu poprzez tzw. „polubienie” – naciskamy ikonkę „kciuka w górę”.
Można głosować tylko jeden raz. Film z największą liczbą głosów otrzyma nagrodę publiczności. Oficjalne ogłoszenie wyników nastąpi w dniu rocznicy śmierci Sługi Bożego ks. Jana Machy,tj. 3 grudnia 2021 r.
ePUAP: | Elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP: (Identyfikator w ePUAP)
IILOMorcinek |